Élettani hatások

Aikidó - Élet, erő, egészség...

Az Aikido Meishin Dojo Sopron aikidó iskola évtizednyi gyakorlással és szakmai tapasztalattal a háttérben mozgatja meg a fiatalabb és idősebb korosztályt is egyaránt. Ez a küzdősport különleges, hiszen versenyeket nem rendeznek, ugyanis nem az ellenfél legyőzése a fő cél, hanem a mozdulatok tökéletesítése és a belső harmónia megtalálása. Ha nincsenek versenyek miért is érdemes elindulni e harcművészet útján? Erre próbálunk választ adni a következőkben, a gyakorlás kedvező hatásainak bemutatásán keresztül.

Amikor azt a szót halljuk, hogy aikidó, nagyon sok embernek egy homályos, keleti ütöm-rúgom-vágom harcművészet jut az eszébe. Kevesen ismerik hazánkban és így Sopronban is ezt a tradicionális, de mégis modern harcművészetet, pedig, még a közoktatásban - a Testnevelés és Sport Kerettantervében - is helyet kapott az oktatása!
Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy e sportág űzése során kiemelten nyílik lehetőség a személyiség helyes irányba történő fejlesztésére, a diákok téves, a küzdősportokkal szemben kialakult megítélésének eloszlatására, az agresszió feletti kontroll és az önfegyelem gyakorlására, valamint egy sportág, mint lehetséges önvédelmi forma megismerésére.
Az aikidó mozdulatai a természet erőihez hasonlóan lágyak, ésszerűek és finomak, némi erő alkalmazásával keménnyé és szigorúvá válhatnak. Az aikidó finom és lágy, illetve kemény és szigorú természete miatt bármely korosztálynak megfelel. Minden nem, kortól függetlenül gyakorolhatja.
A 30-50 éves korosztály számára kiemelten ajánlott e harcművészet ugyanis, az aikidó technikák rendszeres gyakorlása növeli a testi sérülések elkerülésének esélyét. A szervezetet felkészíti egy esetleges váratlan esemény gyors értékeléséhez és a megfelelő válasz adásához. Az agy és az izmok összehangolt tudatos gyakoroltatása egy idő után automatikussá válik.
Fejleszti az állóképességet, a lábizomzatot, hát, has, karizmokat, ülőizmokat. Az egyensúly fejleszthető- és a légzés illetve a mozgás összhangjának megteremtéséhez is nagyon jó gyakorlatokat tartalmaz az oktatási anyag.
A magas vagy alacsony vérnyomással rendelkező emberek csak lassan gyakorolják az ő egészségi állapotuknak megfelelő tempóban. Az aikidóban a technikák hatással vannak az egész testre, így a csontokra, gerincoszlopra, izületekre, ezért is kell ezt a mozgássort fokozatosan gyakorolni, mely kiváló rehabilitációs eszköz is lehet, javítva egészségi állapotunkon.
A keletiek azt mondják, az aikidó technikái megtisztítják az izületeket: azaz olyan módon mozgatjuk meg egymás testrészeit egy edzés folyamán, hogy azok mozgatása pozitív hatást fejt ki az izületeink, izmaink, csontvázunk és szervrendszereink egészséges működésére. Ezáltal testünk megerősödik, ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben, javul az immunrendszerünk, izmainknak-izületeinknek nagyobb rugalmasságot biztosít, még idősebb korban is. Megnövekszik a tüdőnk kapacitása, javul a vérkeringés, ez által a kedélyállapotunk, és a különböző testi problémák (derékfájás, izületi fájdalmak) enyhülhetnek, javulhatnak a gyakorlás által.
Gyerekek esetében egy edzésen nemcsak az aikidó technikáit gyakorolják, hanem az alap testi erőt, a mozgáskézséget is fejlesztik. Ugróiskolát, páros lábbal ugrálást, talicskázást, stb. kiegészítő tornát is végeznek. A technikák, az általános csoporttól eltérően, könnyen megjegyezhető, kevés fáradtságba kerülő, nagy mozgásos, veszély nélküli technikák. Következésképpen az ügyetlenebb gyerekeknek sem lehetetlenek, bizonytalanság nélkül, kellemesen tudják gyakorolni az aikidót. Ezen kívül, évente kétszer, az előlépési vizsgán, a sikeres vizsgát követően, a kyu-fokozatnak megfelelő színű övet kapnak. Ezzel lehetővé tesszük, hogy legyen célja számukra az edzésnek. Évente egyszer, nyári edzőtáborban a csoportéletről is tapasztalatot szerezhetnek.

Forrás: http://www.renseikandojo.hu/

Copyright(c) 2007. Aikido Meishin Association Sopron. All rights reserved.