Érdeklődőknek

Ha a honlapon olvasható információk felkeltették az érdeklődésedet, akkor itt van még néhány hasznos dolog.

1. Mi az Aikidó?
Az Aikidó egy modern kori japán harcművészet (gendai budo), jelentése: az univerzum mozgatóerejével való egyesülés útja.

2. Hány évesen lehet elkezdeni aikidózni?
Az Aikido Meishin Dojo Sopron 8-14 éves korig a gyerek csoportba, 14-16 éves kortól a junior, 16 évtől a felnőtt csoportba fogad tanítványokat. Sokan felnőtt korban kezdik el a gyakorlást, a mozgásformák jellege ugyanis ezt is lehetővé teszi.

3. Mikor várható a kiöregedés?
Elvileg nincs kiöregedés, az Alapító még 86 éves korában is gyakorolt. A technikák kivitelezése akkor a legjobb, ha minél kevesebb erőt használunk, ezért aikidózhat minden nem és korosztály egyaránt. Idősebbeknél orvosi tanácsot érdemes kérni.

4. Mit kell tennem, ha aikidózni szeretnék?
El kell jönni egy edzésre, és ha tetszik, be lehet állni gyakorolni. Eleinte megfelel egy melegítő, amin nincs sok cipzár vagy kapocs és egy nem túl mintás póló, ill. hozz magaddal papucsot. Később mindenki beszerezhet edzőruhát is, ha tényleg elszántan akarja folytatni tanulmányait.

5. Veszélyes a gyakorlás?
Az Aikidó komoly odafigyelést igényel. Ha kellően ráhangolódsz a technikák gyakorlására, és azt teszed, amit az oktatód mond, nem sietsz tudásodhoz képest, akkor kicsi az esélye, hogy megsérülj. Mindig akkor léphetünk magasabb szintre, ha azt az oktató úgy ítéli meg. A háznak is először az alapját kell felépíteni, hasonlóan van ez a gyakorlással is. Ha erősek az alapok, akkor arra lehet biztonságosan építkezni.
A tanulási folyamat nem könnyű, felelősségteljes oktató, kitartó gyakorló esetén komolyabb sérülés nem jellemző, de néhány lila folt azért várható.

6. Vannak versenyek az Aikidóban?
Nincsenek. Meg kell különböztetni a küzdősportokat és a harcművészeteket. Az Aikidó az utóbbi csoportba tartozik. Az Alapítótól eredő szellemiség nem tűri meg a versenyt, ahol a küzdelem szabályok közé szorított, ill. két ember közül az egyik mindenképpen le akarja győzni a másikat. A mi budónk célja, hogy önmagunkat győzzük le, nézzünk szembe énünk gyenge oldalaival. A mesterek azt mondják, hogy ez nehezebb, mint bárki mással szembenézni.

7. Ha nincsenek versenyek, akkor hogy lehet lemérni a fejlődést?
A tanuló előrehaladását a fokozatok jelzik, amelyekre vizsgázni kell. Kidolgozott vizsgarendszer áll rendelkezésre. A mester fokozatokról az AIKIKAI világszervezet állít ki oklevelet.
A vizsga hangulatához hasonlíthatók még a népszerűsítést szolgáló bemutatók is. Itt a higgadt, nyugodt cselekvést is lehet gyakorolni.

8. Mikor leszek olyan, mint Steven Seagal?
Soha. Legfeljebb akkor, ha kiskorodtól fogva egy nagymester tanítványa vagy és naponta többször edzel hosszú időn keresztül az év minden napján. Viszont soha nem késő elkezdeni harcművészetekkel foglalkozni.

9. Ha elolvasok egy aikidóról szóló könyvet, akkor mindent megértettem? Kezdhetem magas szintű technikákkal?
A szellemiséget meg lehet érteni, dicséretes és szükséges az olvasottság. A technikai oldalt viszont csak kemény munkával lehet elsajátítani. Saját magad érdekében kell az alapoknál kezdeni. Ha megérted a technikák logikáját korántsem biztos, hogy meg tudod formálni őket, ha nem vagy felkészülve. A hatékony fejlődés érdekében először lassan a lényeges elemeket kell tanulmányozni. Türelem!;)

10. Sok fekvőtámaszt kell végrehajtani edzéseken?
Nálunk általában egyet sem, az edzések technikai jellegűek. Erősíteni otthon is lehet, de nem mindegy, hogy hogyan. Ehhez ötleteket adunk bőven. Edzések alatt épp elég okosan két órát végighajtani. A speciális "erősítő" gyakorlatok célja, hogy kimunkáljuk a test egységét és a fontos izomcsoportokra helyezzük a hangsúlyt. A cél, hogy testünk izmai ellazuljanak, a fekvőtámaszok csak elmerevítenének. Az Alapító idősebb korában utálta a fekvőtámaszokat, mert a mozgáskor ott az izmainkat kell használni, bár kétségtelen, hogy fiatal korában ő is sok erősítő gyakorlatot végzett. A harci művészetekben a gazdaságos mozgás kialakítása a cél. Ehhez a lehető legkevesebb izomerő befektetéssel kell a lehető legnagyobb hatást elérni. A technikák végrehajtásához a légzési erő, időzítés, jó távolság, helyes testtartás elsődleges. A fizikai erőt száműzni kell a vállövből. Erőteljesen, rugalmas dinamizmussal kell dolgozni, ám ez nem egyenlő a test megfeszítésével vagy teljes ellazításával!
Szabadidejében mindenkinek érdemes néhány fizikai erősítő gyakorlatot okosan végrehajtani. Számunkra a lényeg, hogy az erősítés ne menjen a mozgékonyság kárára.

11. Mivel kezdődik a kezdő oktatása?
Sokféle oktatási módszer létezik. Célszerű az alapmozgások és eséstechnikák biztos elsajátítása után alaptechnikákkal folytatni. Mindenki saját képességei szerint tud haladni, nem kell versenyezni a másikkal. Mindenki saját fejlődése miatt tanul, ebben persze kiváló ösztönző erő edzőtársaink fejlődésének figyelemmel kísérése. Mindenki erőt meríthet a másik lelkesedéséből.

12. Miért kell sokat gyakorolni az eséstechnikákat?
A haladóbbakkal való gyakorlás előfeltétele, hogy képes legyél végrehajtani többé-kevésbé biztonságos gördüléseket előre, hátra. Ezeket képességgé kell fejleszteni a továbbiakban, hogy minél természetesebbé, biztonságosabbá váljon a gyakorlás során. A cél az, hogy ne fájjon az esés, innentől kezdve válik igazán élvezetessé az edzés. Az Aikidó kondicionáló hatása a védő-támadó munka dinamikus váltakozásából ered, ezért mindig gyakorolni kell, hogy állóképességünket fejlesszük.

13. Mekkora az izületek terhelése az edzés során?
A technikákban vannak izületi feszítésen alapuló mozgásformák, de ezeket kellő óvatossággal illik kivitelezni. A mozgásokat úgy fejlesztették ki, hogy az egyensúly kibillentése után körkörösen lehessen velük a társunkat leszorítani, vagy megdobni és leszorítani. Mindenkivel a tudásához képest kell bánni. Egy kezdőt felelőtlenség, ill. teljesen felesleges erőteljesen megfeszíteni, vagy megdobni.

14. Alkalmas az Aikidó önvédelemre?
Az Aikidó, mint ahogyan a többi harcművészet is, hatékony önvédelmi forma. Azonban ez a tulajdonsága csak hosszas, kitartó gyakorlás után jelenik meg kifogástalanul. Bármely harcművészet kezdőjének könnyen meglepetésben lehet része, ha az adott szituációban, az edzőteremben megszokott stílusban és technikával próbál reagálni. Mindig az adott helyzethez kell alkalmazkodni, ha szükséges azonnal váltani kell a technikák között. Az elmének nem szabad leragadnia egy-egy elképzelésnél. A mesterek szerint az ellenfél akciója a védő elméjében tükröződik és erre a válaszoknak természetesen kell "végrehajtódniuk". Ez a képesség csak hosszas, megfelelő gyakorlás után válhat sajátunkká is. Amíg nincs meg a test feletti teljes tudatosság, addig nem érhetjük el gondolat nélküli helyes cselekvés állapotát. Ezért is gyakorlunk rendíthetetlenül.

15. Az önvédelem a végső cél?
Nem. A Mesterek elmondása szerint ez csupán a gyakorlás mellékterméke. A fő cél a harmonikus egyéniségek kialakítása, az edzéseken megszerzett tapasztalatokat, döntőképességet, kitartást, természetes tartást, fejlett érzékeket, életerőt, toleranciát és türelmet kell átültetni a mindennapi életbe. A harcművészet gyakorlója megszerez egy stratégiát a hétköznapokhoz. A mai világban semmi értelme csak harci technikákat tanulni, ha a szellemiséget nem tudjuk az edzésen kívül is alkalmazni.

16. Milyen övszínek vannak?
Több jelölési rendszer létezik a fokozatokra. Nálunk a következő érvényes: tanulófokozatok (kyu) - fehér öv, utolsó két tanulófokozat - barna öv, haladó és mester fokozatok (dan) - fekete öv. Gyermek fokozatoknál színes öveket adunk.

17. Nők is gyakorolhatják az Aikidót?
Igen! Az Aikidó technikái úgy vannak megalkotva, hogy kis erővel is végre lehet hajtani őket, annál jobb, minél kevesebb erőt használunk. A nők a tanulás szempontjából előnyben vannak. Mivel fizikai erejük nem akkora, mint a férfiaké, ezért a mozgástanuláskor a helytelen mozgások esetén nem tudnak a fizikai erejükre támaszkodni, hogy mégis végrehajtsák a feladatot. Nekik már a gyakorlás kezdetekor a korrekt irányokon, erőelvezetéseken kell dolgozniuk. Ezért egy darabig gyorsabban fejlődhetnek, mint a férfiak. Aztán mikor a férfi edzőtársak is megértik ezt a tanulási módszert, együtt fejlődnek tovább.

18. Lehet-e fogyni és erősödni Aikido edzéseken?
Igen. A mozgás helyes táplálkozással a súlycsökkentésre is alkalmas. Túlsúlyos embereknek különösen hatékony, ha éhgyomorral jönnek el edzeni. Edzés előtt érdemes másfél órával enni valami könnyűt, ill. fél órával inni.
Az izomzat fejlődése megfigyelhető, valamint a test rugalmasabbá, a tartás egyenesebbé a mozgás könnyedebbé válik a gyakorlással. De senki ne várjon el kidolgozott testépítő izomzatot. "Egy harcművészen nem szabad észrevenni, azt, hogy harcművész."

19. Mennyibe kerül a felszerelés?
Ha valaki elszántabb gyakorlásra adja a fejét, akkor érdemes beszerezni gyakorlóruhát. Ennek ára mérettől, márkától függően 7-15 ezer forint között mozog. Ez több évre szól.

20. Mennyit lehet edzeni egy hónapban és hol?
Tekintsd meg az edzésidőpontjainkat. Jó idő esetén mód van szabad téri friss levegőn való gyakorlásra is. Az edzések alatt pusztakezes és fegyveres (kard, bot) gyakorlás zajlik.

21. Mi történik, ha néha nem tudok eljönni edzésre?
A gyakorlásnak csak úgy van értelme, ha rendszeresség kerül vele az életünkbe. A kezdeti időszakban az alapok tanulásakor jobb, ha nem hagyunk ki edzést, de utána nem tragédia, ha elmarad egyéb elfoglaltság miatt pár alkalom. Mindenkinek adódhat olyan helyzet, hogy néha ki kell hagynia gyakorlást. A heti egy-két edzés is rendszeresnek számít, lehet fejlődni vele. Lényeg, hogy ne szalasszuk el a lehetőséget, aknázzuk ki teljes mértékben, ha már belekezdtünk és egyszer talán fontos része lesz életünknek az aikidó. Rengeteg hasznos dolgot tartogat számunkra az edzés, szert tehetünk a kommunikáció egy különös formájára, a távlatok és a fejlődés végtelenek...

Sok sikert és kitartást kívánok a gyakorláshoz:
Polgár András

Ha kérdésed, vagy ötleted van a honlappal kapcsolatban, vagy további felvilágosítást szeretnél kérni, akkor írj az meishindojo(kukac)gmail.com címre!

Copyright(c) 2007. Aikido Meishin Association Sopron. All rights reserved.