Különleges edzésmódszerek

Forrás: All Japan Kendo Federation (ZNKR): Kendo Fundamentals, Condensd publication, Vol. 2., Personal Attack and Defense Skills. Training (KEIKO), 1994., p: 109-113.
Fordította: Polgár András


Az alábbiakban "különlegesnek" titulált gyakorlási módok csupán körülményeikben és ezek extremitásában térnek el a hétköznapi gyakorlástól. A helyzethez való alkalmazkodást és a testi-szellemi fejlődést, valamint az egészséget szem előtt tartva érdemes átfutni a következő sorokat!

Különleges edzésmódszerekként manapság a következőket használjuk:
- kan-geiko ("hidegedzés", hideg időjárási viszonyok közötti edzés)
- shochu-geiko ("forróedzés", nyári forróságban történő edzés)
- gasshuku-geiko (olyan edzésmódszer, amikor a csoport együtt lakik, étkezik) és
- musha-shugyo (hosszabb utazással egybekötött edzések).
Több példa is mutatja, hogy a fenti edzésmódszerek kombinálhatók: sok együttlakással összekötött gyakorlási lehetőség fordul elő pl. "hidegedzéssel", "forró edzéssel" és utazással egyetemben.

Kan-geiko ("hidegedzés")

Ezt az edzésmódszert általában az év leghidegebb szakaszában végzik. A leghatékonyabb módszer, ha különösen erőteljes edzést végzünk korai vagy nagyon hideg reggeleken.
1. Jó tanács a teljes edzés időszak tervezéséhez, hogy vázoljunk fel minden napra részletezett tervet.
2. A hideg miatt teljes mértékben tilos minden etikettől történő eltérés és figyelemmel kell lenni arra, hogy az edzés ne váljon hevessé.
3. Az edzés éhgyomorra nemcsak a testhőmérsékletet csökkenti, de behatárolja az egyén teljesítőképességét is. Következésképpen érdemes könnyen emészthető ételekből, módosított (normáltól eltérő) mennyiséget enni az edzések előtt.
4. Erősen szeles napok kivételével mindig nyissuk ki az ablakot, hogy a dojot átjárhassa a friss levegő.
5. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a dojo rendesen megvilágított, hogy a baleseteket elkerüljük.
6. Ellenőrizzük a felszerelést, falakat, talajt, és bizonyosodjunk meg róla, hogy semmi töredezés, vagy egyéb más tényező nincs, ami kárt okozhatna a gyakorlókban.
7. Minden gyakorlónak ösztönözni kell egymást, hogy teljes figyelmükkel részt vegyenek az egész edzésben.
8. Az intenzíven végzett, felkészülést segítő, bemelegítő gyakorlatok minden szakaszban növelik a "hidegedzés" során végzett gyakorlás hatékonyságát.

Shochu-geiko ("forró edzés")

Ezt az edzésmódszert az év legforróbb periódusában végzik. A "forróedzést" követő élvezetet nehéz bármivel azonosítani. A shochu-geiko pszichológiai és fizikai hatása tagadhatatlan, de az érdeklődés fő középpontjában a technikai képzettség javulása áll. Ugyanis az egyént rá kell vezetnie arra, hogy saját maga megvizsgálhassa a technikáját és kijavíthassa a hibákat, amelyeket megtalál magában. Hozzávetőlegesen a shochu-geiko arra hivatott, hogy javítsa éppúgy a kezdők, mint a haladók technikáját, ezért a középpontjában az alapoknak kell állnia. Ebben az edzésmódszerben sokak hosszú ideig nehezen gyakorolnak, következésképpen nagyon izzadnak és szenvednek kimerültségtől, vagy betegségtől. A shochu-geiko időszakában szenteljünk nagy figyelmet az egészségnek és a fizikai kondíciónak.
1. Tervezzük meg az edzések hosszát és a gyakorlatok számát, hogy a gyakorlók hozzáállását és a kondíciójukat fejleszthessük.
2. Együnk elegendő mennyiségű egészséges ételt, de ne együk túl magunkat.
3. Pihenjünk és aludjunk eleget.
4. Shochu-geiko során a "teljes erőbedobással" végzett küzdelemre szánt idő mennyiséget gondosan rövidítsük meg. De legyen az idő elegendő a gyakorlásra és a saját megfigyelt hibák javítására.
5. Mialatt ösztönözzük egymást, együtt dolgozunk és fenntartjuk a komolyságot, hogy elengedhetetlenül megvalósítsuk az edzés célját, a csoport minden tagjának kellően figyelnie kell arra, hogy ne eddze túl magát és ne legyen a "szenvedés" eredménye megbetegedés.
6. Szánjunk figyelmet a tisztaságra, mert a felszerelés az intenzív izzadás hatására nagyon koszossá és büdössé válhat a shochu-geiko alatt.

Gasshuku-geiko

A kan-geiko, shochu-geiko vagy utazással egybekötött edzés alkalmával gyakran előfordul, hogy a gyakorlók együtt is laknak kollégiumi körülmények között. Ez mindenkinek megadja a lehetőséget arra, hogy építse a csapatszellemet. A csoportos, együtt lakásos oktatási rendszer nagyon hatékony, mert ebben a különleges periódusban mindenki együtt dolgozik, együtt lakik, és semmi másra sem koncentrál, mint az edzésre.
Alább néhány pont található segítségképpen a gasshuku-keiko témakörében:
1. Az együttlakás gyakran lehatárolja a szabadságot és a személyes teret és beavatkozik az alvásidőbe is. Az ilyen edzések tervezésénél hagyjunk elegendő teret a szabadidőnek, ne tervezzünk olyan beosztást, amely az elegendő pihenést és alvást ellehetetleníti.
2. Mindig tartsunk esti megbeszéléseket az instruktorokkal és haladó gyakorlókkal, hogy megvitathassuk a napi edzéseket és megválaszolhassuk a gyakorlók kérdéseit.
3. Minden feladatra, beleértve az edzések tervezését és tartalmát, a napi ütemtervet, a dojo tisztántartását, fenntartását stb., jelöljünk ki személyeket, akik ellenőrzik, hogy a gyakorlók a feladatokat eredményesen ellátták.

Musha-shugyo

Miután a gyakorlók elértek egy elfogadható szintet, technikai és pszichológiai szempontból is előnyős, ha utazásokat tesznek a hazai pályán kívülre, hogy próbára tegyék képességeiket más gyakorlókkal az ország különböző részein. Az utazás során felszínre kerülő lehetőségek a munkában való fejlődés létfontosságú részeit képezik. A munka egyik célja lehet, hogy bármely ellenféllel szemben teljes sikerességet tudjunk elérni. A kikerülés az egyén megszokott környezetéből, a teljesen idegen személyekkel történő gyakorlás egy lépéssel közelebb hoz a cél eléréséhez.
Alább néhány fontos pont található az utazások sikeres megszervezéséhez:
1. Minden napot részletesen tervezzünk meg.
2. Teremtsünk kapcsolatot a helyiekkel és tisztázzunk minden fontos kérdést.
3. Hozzunk létre célokat egyénileg és az egész csoportra vonatkozóan, amelyeket az utazás eredményeként el kell érnünk.
4. Viseltessünk a helyiekkel, kellő udvariassággal.
5. Ne feledjük, hogy a művészetedben való fejlődés az utazás valódi célja, ne éljünk vissza a helyiek vendégszeretetével.
6. A "győzelem" vagy "vereség" nem a legfontosabb ezekben az utazásokban. Az alapötlet az, hogy képességeinket a maximumon használjuk, és gondoljuk át a szerzett tapasztalatokat, ill. tanuljunk belőlük.
7. Működjünk közre az instruktorral és a vezetőkkel, hogy minden célunkat saját erőnkből oldjunk meg és segítsük ebben a csoportot is.

Copyright(c) 2007. Aikido Meishin Association Sopron. All rights reserved.


Aikido alapok