Vizsgákról (felnőtt)

Mivel az Aikidóban nincsenek versenyek a küzdőszellemet leginkább a vizsgákon, és bemutatókon lehet megismerni. Ezek viszonylag különleges alkalmaknak bizonyulnak, céljuk az, hogy az aikidóka élesebb szituációban is megmutathassa mindazt, amit a hétköznapi gyakorlás során elsajátított. Ha a mindennapi gyakorlás őszinte, kemény, minőségi és mennyiségi munkát egyaránt takar, akkor a vizsgaszituációban sem lehet gond. Az elvárt teljesítményszint a fokozatoknak megfelelő.
Dojonkban a szervezeti háttér elvárásai alapján kiadott aikido vizsgakövetelményeknek kell megfelelni.

KYU vizsgák

A vizsgáztatók kötelmei:
- A vizsgabizottság tagjanak Aikikai fokozattal és/vagy EBR Hungary/EBR International minősítéssel kell rendelkezniük.
- Legkevesebb egy tagjának 4. dan és shidoin fokozattal kell rendelekeznie, vagy fukushidoinok 4 fős delegációja szükséges.
- A tagoknak megfelelő tapasztalattal kell rendelkezniük oktatás és vizsgáztatás terén.

A vizsgázók kötelmei:
- Aikido Meishin Dojo Sopron tag.
- EBR Hungary tag (éves díj).
- Teljesítette kötelezettségeit a saját dojoja és az EBR Hungary felé.
- Saját dojoja oktatójának jóváhagyásával rendelkezik.
- Vizsgát megelőzően a saját dojojában gyakorol.
- Vizsgadíj befizetése.
- Vizsgaanyagban előirt kivárási időt, a vele járó aktív edzésszámot és az előírt szakmai programon (edzőtáboron) való részvételt teljesítette.

EBR Hungary - Aikido Meishin Dojo Sopron vizsga-követelményei és minősítési rendszere:
Iskolánk saját KYU fokozatok megszerzési lehetőségével párhuzamosan támogatja az EBR HUNGARY minősítések elnyerését és a ráépülő tovább lépést az EBR INTERNATIONAL és az AIKIKAI HUNGARY rendszere felé, az alábbiak szerint.
Az EBR HUNGARY KIHON minősítési rendszer és vizsgakövetelmények elkérhetők az oktatóktól!

EBR Hungary minősítés
(díja az éves díjban benne van)
Meishin Dojo
Kyu fokozat
Meishin Dojo
Kyu vizsgadíj
Előírt aktív min. edzésidő (heti 2-3 edzés)
Előírt részvétel szakmai programokon (edzőtábor)
Nyumon
6. kyu
3000 Ft
Kezdés óta kb. 4-6 hónap
Lehetőség szerint helyi programon
-
5. kyu
4000 Ft
Min. 6-8 hónap az előző fokozat megszerzése óta (kezdés óta kb. 1 év)
Lehetőség szerint helyi programon
Kihon Zen
4. kyu
5000 Ft
Min. 8-10 hónap az előző fokozat megszerzése óta (kezdés óta kb. 1,5-2 év)
Lehetőség szerint helyi programon
-
3. kyu
6000 Ft
Min. 10-12 hónap az előző fokozat megszerzése óta (kezdés óta kb. 2-3 év)
Minden helyi programon + lehetőleg valamely EBR országos programon (nem teljes)
Kihon Go
(hakama viselése)
2. kyu
7000 Ft
Min. 10-12 hónap az előző fokozat megszerzése óta (kezdés óta kb. 3-4 év)
Minden helyi programon + valamely EBR országos programon (nem teljes)
Ikkyu
(hakama viselése)
1. kyu (központi)
8000 Ft
Min. 10-12 hónap az előző fokozat megszerzése óta (kezdés óta kb. 4-5 év)
Minden helyi programon + valamely EBR országos programon (teljes)

A vizsgák időpontjai az éves programban meghatározottak.
A vizsgán kérjük időben megjelenni, tiszta, makulátlan ruhában, a szükséges eszközökkel (ken, jo, tanto). A vizsgához szükséges ukekról a vizsgázónak kell gondoskodnia!

EBR International minősítési rendszere

Az EBR International kidolgozott minősítési rendszerét Jaff Raji nemzetközi iskolavezető felügyeli.
Megj.: EBR Hungary Ikkyu minősítés után javasolt a becsatlakozás és az Aikikai danvizsgák letétele. Az EBR International Shugyosha és Menkyo minősítési rendszer elkérhető az oktatóktól!

DAN vizsgák

Az Aikikai Hungary, mint a Hombu Dojo által hivatalosan elismert szervezet önálló dan vizsgáztatási jogosítvánnyal rendelkezik. A dan vizsgáztatásra jogosult oktatók körét az AH Technikai Bizottságába a szervezetek részéről delegált és a Hombu dojo által jóváhagyott instruktorok - shidoinok - alkotják.
Aikikai Hungary vizsgáztatási rendszere
Aikikai Hombu Dojo DAN vizsgakövetelményei

Amit a kyu vizsgákról tudni kell...

Miért van szükség a vizsgára?
Az egyetlen nyilvános megmérettetés az aikidóban, ahol bemutathatod a tudásodat és a tanáraid (igennel vagy nemmel) megmondják, hogy eléred-e az adott fokozat követelményszintjét. Ha nem vizsgázol, akkor elhitetheted magaddal, hogy jobb vagy rosszabb a felkészültséged a valós ténynél. Jó esetben minden edzésen vizsgázol önmagad előtt. Reális önértékeléssel el tudod dönteni, nyújtottad-e a tőled elvárt szintet.

Mikor vizsgázzunk?
Ha elértük vagy átléptük a következő fokozat követelményeit. Honnan tudjuk, hogy ez bekövetkezett? Amikor általad észrevehetően megváltozott az edzésmunkád, az aikidóról való gondolkodásodban fejlődtél az előző vizsgádhoz képest. Az egyes szinteken bemutatod a technikai tudásodat, de a mozdulataidban a gondolataid is fellelhetőek. A következő vizsgához nem elég megtanulni még néhány technikát. Fizikailag és szellemileg is fejlődni kell.
Ha nem tudod magad eldönteni, hogy fejlődtél-e, akkor nyugodtan kérdezd meg a tanárodat. Kérdezd meg azt is, miben kell változtatnod ahhoz, hogy elérd a következő szintet.

Hogyan készüljünk fel a vizsgára?
Az éves programnaptárban legalább két-három vizsgaalkalom szerepel. Válaszd ki, mikor szeretnél vizsgázni és előtte három hónappal kezdd el a felkészülést. Szólj a tanárodnak a szándékodról, akinek így lesz ideje maximálisan segíteni téged. Minden edzésen igyekezz az adott fokozat követelményszintjét teljesíteni függetlenül a gyakorlás anyagától. Egy gurulás végrehajtásánál is más az elvárás 5. kyus és 2. kyus szinten. Fejlődni kell a koncentrálóképességben, az etikett betartásában is, hogy néhány példát említsek. A többi területen eddigre már elérted a szintet, csak a technikákat kell még begyakorolni, hogy melyik belépéssel, melyik változatot fogják kérni.

Kell-e erőnléti felkészülés?
Kell. Főleg az állóképességet kell fokozni (közepes erőfeszítéssel, közepes intenzitással, hosszabb időtartamig végezni a gyakorlatokat), pl. 1. kyura ajánlott heti 5000 m futás vagy 1000 m úszás.

Kivel készüljünk a vizsgára?
A 7-3. kyu vizsgára készülők lehetőleg egymással vagy magasabb fokozatúval gyakoroljanak. Nagyon fontos, hogy legyen jó edzőtársad a felkészülés során és, hogy akár uke munkáddal te is segítsd más erőfeszítéseit.
Magasabb fokozatoknál: a 2. kyu - 1. dan vizsgára készülők lehetőleg a sajátjuknál eggyel magasabb fokozatúval gyakoroljanak. (Pl. a 2. kyura készülő egy már 2. kyus partnerrel gyakoroljon.) A vizsgára készülést a vizsga előtt kezdjék el mininimum(!) három-négy hónappal intenzíven, akár csakis az adott anyagra koncentrálva. (Megj.: Ha valaki folyamatosan gyakorolt az előző vizsga óta, elegendő lehet ennyi idő.) Ezeknél a fokozatoknál a hibák felismeréséhez és a kijavítás módjának megtalálásához magasabb képzettség és több tapasztalat szükséges. Egy analógia a szintek megértéséhez:
7-6. kyu: általános iskola alsó tagozat
5-3. kyu: általános iskola felső tagozat
2-1. kyu: gimnázium, szakközépiskola
1-2. dan: főiskola.

Hogyan vizsgázz?
Elsősorban önmagad előtt vizsgázol, másodsorban a társaid előtt (akik segítenek neked a gyakorlásban), harmadsorban tanáraid előtt (akik mutatják az utat). Legyél nyugodt és fegyelmezett. Kapcsold ki a nézőket, a zajt, a meleget, minden zavaró körülményt. Csak te vagy és a partnered. Legyél laza és koncentrált. Ne látszódjon az arcodon, ha hibáztál, előfordul minden vizsgán. Ne hagyj félbe technikát. Ha sankyot kértek és te iriminagét kezdtél el, akkor fejezd be az iriminagét és csak azután csinálj sankyot. Ez kevésbé feltűnő, mintha félbehagyod az irimit. Ügyelj a légzésedre, ne váljon kapkodóvá. Takarékoskodj a partnereddel, ha elfárad és szétesik, mindkettőtök vizsgáját elrontja. Ha a partnered klubodbeli az jó, mert ismered, tudod hozni a legjobb formádat. Ha a partnered másik klubbeli, az azért jó, mert megmutathatod, hogy vele is ugyanolyan jó vagy. Az edzőtáboron végig vegyél részt, amelyiken vizsgázol. Ha klubodbeli vizsgázik, lehetőleg nézd meg a vizsgáját. Megtiszteled őt az érdeklődéseddel és hogy időt szakítasz rá. Szakmai szempontból pedig minél több vizsgát látsz, annál pontosabban be tudod határolni, melyik szinten mi a követelmény.

Rossz a térdem. Lehet-e úgy vizsgázni, hogy nem csinálok suwari és hanmi-handachi wazát?
Nincsen könnyített vizsga sem kyu, sem dan fokozatra. A vizsga nem kötelező. Ha nem vizsgázol, attól még ugyanúgy fejlődhetsz, csak nem lesz róla papírod. Kivételes esetben adományozható fokozat, ha az oktatóid úgy ítélik meg.

Ha sikerült a vizsgád?
Nem a tanárodnak kell gratulálnia neked. Te menj oda a tanárodhoz és köszönd meg a segítségét, hogy idáig eljutottál. Gyakorolj ugyanolyan lelkesen tovább, mintha semmi sem történt volna. Ha megállsz a fejlődésben, akkor elkezdesz visszafejlődni. Minden évben tarts két hét szünetet, amikor feléje sem mész a dojónak, de ezt ne a vizsgát követő hónapban tedd. Mindig és mindenben számíthatsz a tanáraid és a hakamások segítségére. A te fejlődésed segíti a klub fejlődését és a klub fejlődése segíti a te fejlődésedet.


Forrás: http://asahi.sat.hu/fokozatok.shtml