A pusztakezes gyakorlás
Az aikidó egy japán harcművészet, Japán pedig egy ország Ázsiában. Az aikidóban nincsenek versenyek, mint például a dzsúdóban vagy a boxban. Az edzéseken magunknak gyakorlunk, hogy megismerjük a mozgásunk lehetőségeit. Az aikidó nem arról szól, hogy fájdalmat okozzunk a másiknak. Nem rúgjuk, vagy ütjük meg egymást. A gyakolrótársunkkal együtt egy biztonságos szivacsszőnyegen gyakoroljuk a technikákat. Eközben megtanuljuk megvédeni magunkat, de tisztán az önvédelem céljából. Ez azt jelenti, hogy csak akkor védekezünk, ha úgy látjuk, hogy a másik támad. A támadó az edzéseken mindig a partnerünk, aztán cserélve ránk kerül a sor. Védekezéskor körívesen mozgatjuk addig a partnerünket, amíg az ki nem esik az egyensúlyából. Mindezt egész könnyen tesszük, nem túl sok erőt használva. Hasonlóan, mintha egy búgócsigát forgatnánk, vagy egy csigavonalat rajzolnánk.
A botos gyakorlás
Igen! Jól látod, az edzéseken fakarddal is gyakorlunk, amit bokkennek nevezünk. Már a régi idők szamurájai is ezzel gyakoroltak.
Ezen kívül használunk még egy egyszerű botot is, amit dzsónak hívunk. Ha sokat edzünk a fakarddal, akkor később sokkal könyebb dolgunk lesz a technikák megvalósításában.
Azonban legtöbbet a pusztakezes technikák kerülnek elő. A fakard és a bot csak az alapmozgásokat segítik.
A botokkal való edzés nagyon szórakoztató, ami fontos is! De ha botokkal gyakorlunk, akkor nagyon kell figyelnünk arra, hogy ne csapkodjunk össze-vissza. Véletlenül sem szabad másnak, vagy magunknak sérülést okoznunk. Persze épp ezért van a kardunk fából, hiszen egy fémkard sokkal veszélyesebb lenne.
Copyright(c) 2007. Aikido Meishin Association Sopron. All rights reserved.