Az edzés menete
A szőnyegre lépve udvariasan köszöntjük egymást, mint ahogy az egy aikidó edzésen szokásos. A csoport főként aikidó gyakorlatokat végez az edzéseken. A technikák, a felnőtt csoporttól eltérően, könnyen megjegyezhető, kevés fáradságba kerülő, nagy mozgásos, veszély nélküli technikák.
Következésképpen a mozgások az ügyetlen gyerekeknek sem lehetetlenek, bizonytalanság nélkül, kellemesen tudják gyakorolni az aikidót.
A mozdulatok végrehajtása akkor jó, ha közben szórakoztató is. Egy szokásos gyerek aikidó edzés bemelegítésből, gimnasztikából, esésiskolából, leszorítás és dobástechnikákból áll, persze ezeket különféle játékokkal fűszerezzük. A gyerekcsoport edzésén - a gyerekek fejlődéséhez kötődően - a gyerekek nem csak az aikido technikákat gyakorolják, hanem az alap testi erőt, a mozgáskészséget is fejlesztik. Ugróiskolát, páros lábbal ugrálást, talicskázást, stb., kiegészítő tornát is végeznek.
További pozitív hatásokról szóló információért kattintson a linkre: Élettani hatások
Az edzés célja
A gyermek csoportot az a szándék hozta létre és működteti, hogy a gyerekeknek iskola után olyan hasznos elfoglaltságot teremtsen, ami szellemi, etikai és fizikai téren is pozitívan hat a fejlődésükre.
A harcművészeti hagyományokat tiszteletben tartva fokozatosan önfegyelemre neveljük a gyerekeket, akiknek meg kell tanulniuk csoportban és egymással dolgozni, meg kell találni, elfoglalni és elfogadni a helyüket a világban, kisebb közösségekben.
A legfontosabb, hogy játszva tanuljunk. A felnőttedzésen cél a harcművészet hatékonyságának és a belső fejlődésnek az elérése, az ezen való munkálkodás. Gyerekeknél nem ez a gyakorlás elsődleges célja, hanem az, hogy megtanuljanak az aikidó alapelveivel konfliktusokat erőszakmentes módon megoldani.
Fontos, hogy az edzések hatására kialakuljon egy megfelelő testtartás, kiállás, ami általában a konfliktushelyzetek kialakulásának lehetőségét is megakadályozza. Csak verseny orientált edzésekre, vagy egymás közötti erőfitogtatásokra nem kerül sor.
Az aikidóban inkább a gyermekek öntudatának kialakulását segítjük a gyakorlással, amely a saját erőt anélkül helyezi előtérbe, hogy az bármilyen "letiport, legázolt, megalázott ellenfelet" idézzen elő. Ezáltal válik lehetővé, hogy a gyerekek testsúlytól, -nagyságtól függetlenül együtt tudjanak gyakorolni.
A gyakorlás közege a harcművészeti elvárásoknak megfelelően a gyerekeket helyes tartásra neveli, mozgásra ösztönzi, ezért közvetlenül és pozitívan hat egészségükre.
Olyan egészséges gyermek nevelése a cél, aki a nehézségekkel szembenézve rá mer kérdezni a problémára, és mindent megtesz azért, hogy azt önmaga oldja meg mindenféle külső (tanári, szülői, stb.) segítség nélkül. Az egyre szilárduló belső tartással rendelkező gyerek a hiba forrását nem a tanárban és külső tényezőkben,
hanem önmagában keresi és találja meg, e folyamatban vállalva a felelősséget saját - akár hibás - döntéseiért is.
Így fejlődhetnek a harcművészetek útján járóként olyan személyiséggé, akik mások számára is támaszt, segítséget tudnak nyújtani.
Copyright(c) 2007. Aikido Meishin Association Sopron. All rights reserved.